Anwilowcy podczas wyrównanych końcówek (2021/2022)

Koszykówka to piękny sport i chyba nikt, kto tutaj zagląda nie ma najmniejszych wątpliwości 😉 . Nie brakuje wartkiej akcji, mecz w podstawowym wymiarze czasu trwa 40 minut, a często o wszystkim decydują dopiero końcowe fragmenty! Właśnie te wyrównane końcówki przenoszą emocje na wyższy poziom i to jest piękne!

Uwielbiam te momenty, więc postanowiłem „rzucić okiem”, jak Anwil radził sobie podczas takich sytuacji w sezonie 2021/2022.

Anwil Włocławek 2021/2022FOTO: Rafał Sobierański / wlc.pl

METODYKA

Jak definiujemy „wyrównane końcówki”? Ja przyjąłem własne wytłumaczenie. Brałem pod uwagę mecze, w których na 2 minuty przed końcem przewaga jednego z zespołów nie przekraczała zasięgu dwóch rzutów z gry, czyli 6 punktów. Patrzyłem oczywiście jedynie na czwarte kwarty. Jeśli dochodziło do dogrywki, to brałem pod uwagę również tylko dwie ostatnie minuty i liczyłem jako oddzielną okazję.

Nie korzystałem z żadnych zaawansowanych statystyk czy innych narzędzi. Wszystkie wyliczenia są moje, więc proszę te dane traktować bardziej jako informacje poglądowe niż „sztywne liczby”. Szczególnie jeśli chodzi o czas gry zawodników.

Sprawdziłem statystyki całej naszej drużyny oraz poszczególnych zawodników podczas wszystkich spotkań z wyrównanymi końcówkami. Brałem pod uwagę każdy front rywalizacji – PLK, Puchar Polski oraz European North Basketball League.

MECZE

Anwil rozegrał w sumie aż 23 mecze zgodne z przyjętą przeze mnie mnie definicją, w których uzyskał bilans 12-11. Jeśli wyodrębnimy z tego wyrównane końcówki z czwartych kwart oraz dogrywek, to mamy 27 takich przypadków. Bilans „Rottweilerów” w tych fragmentach wyniósł 13-13-1.

Poniżej przytaczam każdą wyrównaną końcówkę wraz ze statystykami naszej drużyny oraz wynikiem punktowym z tych decydujących minut.

Statystyki drużyny

Poniżej przedstawiam średnie statystyki całej drużyny ze wszystkich wyrównanych końcówek.

ZAWODNICY

Teraz pora sprawdzić, jak pod względem statystycznym wypadli nasi zawodnicy. Wziąłem pod uwagę każdego gracza, który wziął udział przynajmniej w jednej wyrównanej końcówce. Obok nazwiska podałem w nawiasie ilość takich występów.

James Bell (23)

Suma: 13/23 z gry; 8/9 za jeden; 7 zbiórek; 3 asysty; 5 strat; 3 przechwyty; 41 punktów; 41 punktów; 38 EVAL; 44,5 minut

Średnie: 56,5% z gry; 88,9% za jeden; 0,3 zbiórki; 0,13 asysty; 0,22 straty; 0,13 przechwytów; 1,78 punktów; 1,65 EVAL; 1,93 minut

Kavell Bigby-Williams (1)

Suma: 1 strata; -1 EVAL; 0,9 minut

Średnie: 1 strata; -1 EVAL; 0,9 minut

Maciej Bojanowski (9)

Suma: 3/3 z gry; 1 zbiórka; 2 przechwyty; 7 punktów; 10 EVAL; 11,1 minut

Średnie: 100% z gry; 0,11 zbiórek; 0,22 przechwyty; 0,78 punktów; 1,11 EVAL; 1,23 minut

Ziga Dimec (9)

Suma: 3/4 z gry; 1/4 za jeden; 5 zbiórek; 1 asysta; 2 straty; 1 przechwyt; 7 punktów; 8 EVAL; 12,5 minut

Średnie: 75% z gry; 25% za jeden; 0,56 zbiórki; 0,11 asyst; 0,22 straty; 0,11 przechwytów; 0,78 punktów; 0,89 EVAL; 1,39 minut

Kyndall Dykes (22)

Suma: 5/17 z gry; 3/8 za jeden; 18 zbiórek; 3 asysty; 2 straty; 1 przechwyt; 13 punktów; 16 EVAL; 43,2 minuty

Sebastian Kowalczyk (7)

Suma: 0/2 z gry; 4/4 za jeden; 1 zbiórka; 2 asysty; 4 punkty; 5 EVAL; 5,5 minuty

Średnie: 0% z gry; 100% za jeden; 0,14 zbiórki; 0,29 asysty; 0,57 punktów; 0,71 EVAL; 0,79 minut

Kamil Łączyński (20)

Suma: 4/12 z gry; 7/10 za jeden; 4 zbiórki; 6 asyst; 1 strata; 3 przechwyty; 17 punktów; 18 EVAL; 36,93 minut

Średnie: 33,3% z gry, 70% za jeden; 0,2 zbiórki; 0,3 asysty; 0,05 straty; 0,15 przechwytów; 0,85 punktów; 0,9 EVAL; 1,85 minut

Jonah Mathews (25)

Suma: 11/31 z gry; 12/14 za jeden; 8 zbiórek; 6 asyst; 6 strat; 38 punktów; 24 EVAL; 48,5 minut

Średnie: 35,5% z gry; 85,7% za jeden; 0,32 zbiórki; 0,24 asysty; 0,24 straty; 1,52 punktów; 0,96 EVAL; 1,94 minut

Luke Petrasek (25)

Suma: 4/11 z gry; 5/8 za jeden; 13 zbiórek; 1 strata; 8 bloków; 14 punktów; 24 EVAL; 45,6 minut

Średnia: 36,4% z gry; 62,5% za jeden; 0,52 zbiórki; 0,04 straty; 0,32 bloków; 0,56 punktów; 0,96 EVAL; 1,82 minut

WNIOSKI I CIEKAWOSTKI

Na zakończenie zebrałem kilka myśli, które przykuły moją uwagę podczas tworzenia tego zestawienia.

• W wyrównanych końcówkach najczęściej graliśmy piątką Kamil Łączyński – Jonah Mathews – Kyndall Dykes – Luke Petrasek. Jak widać, trener Przemysław Frasunkiewicz cenił niski skład podczas tych kluczowych momentów.

• Jeśli odrzucimy ilość meczów oraz minut, to pod względem statystycznym naszą najlepszą piątką było zestawienie Kamil Łączyński – Jonah Mathews – Maciej Bojanowski – James Bell – Luke Petrasek.

• Mathews oraz Petrasek mieli swój udział w prawie wszystkich wyrównanych końcówkach. Opuścili tylko dwa takie przypadki. Mathews nie grał jedynie w Stargardzie oraz Toruniu (trzeci mecz ćwierćfinału), bo został wcześniej wyeliminowany przez przewinienia. Petrasek z tego samego powodu opuścił wspomniane spotkanie z Twardymi Piernikami. Jedynie pod koniec czwartej kwarty w Dąbrowie Górniczej nie wszedł na parkiet ze względu na decyzję trenera.

• Najlepszym strzelcem Anwilu był James Bell.

• Najczęściej rzucał jednak Mathews, ale skuteczność na poziomie 35,5% z gry nie jest raczej powodem do dumy.

• Pod względem skuteczności jeszcze gorzej wypadł Kyndall Dykes. Rzucał dość ochoczo, ale trafiał na poziomie jedynie 29,4%.

• „Wujek KD” miał też spory problem na linii rzutów wolnych, bo notował 37,5%.

• Jedynym „Rottweilerem”, który potrafił blokować rywali w tych najważniejszych momentach był Petrasek. Amerykanin zaliczył aż 8 takich zagrań.

• W trzech przypadkach Anwil nie był w stanie zdobyć żadnego punktu podczas wyrównanej końcówki. Najpierw przegraliśmy ostatnie minuty z Czarnymi 0:6. W Szczecinie podczas meczu ligowego polegliśmy 4:0. Trzeci przypadek miał miejsce podczas pamiętnego meczu Pucharu Polski z Kingiem. Wówczas przegraliśmy końcówkę czwartej kwarty 0:5.

• Z kolei „Rottweilery” tylko raz nie pozwoliły przeciwnikom na zdobycie punktów. Miało to miejsce podczas ostatnich dwóch minut dogrywki z Twardymi Piernikami Toruń w sezonie zasadniczym. Wygraliśmy ten etap 6:0. To było także nasze najwyższe zwycięstwo.

• Najwyższą porażkę odnieśliśmy podczas trzeciego meczu Play-Off w Toruniu. „Sąsiedzi” wygrali decydujący moment 14:6.

• Tyle samo punktów straciliśmy też w Stargardzie. Spójnia wygrała końcówkę 14:8.

• Najbardziej ofensywna końcówka miała miejsce podczas sezonu regularnego, gdy graliśmy w Toruniu. Anwil wygrał ten najważniejszy fragment 12:14.